-->

TBHS
Winter Sports

Fall Sports Spring Sports

Boys Basketball

Head Coach:
Rory Williams

Card image cap

Email:
rwilliams@ccsd.k12.wy.us
Phone: (307) 687-7733

Assistants:
Mike Curry
Donavon Voight
Matt Gross
Jannie Miller

2018-2019 Boys Basketball Schedule

Date Opponent/Event Level Time Location
11/19/18 1st Practice
12/6-8/18 Gillette Tournament SO/JV/V TBA Gillette
12/8/18 Natrona County FR 10:00 TBHS
12/13/18 Buffalo FR 5:00 TBHS
12/13-15/18 Flaming Gorge Invite JV/V TBA Green River
12/14-15/18Lusk JamboreeSOTBALusk
12/18/18 Wright FR(B Only) 5:30 TBHS
12/20/18 RC Central SO 4:00 TBHS
12/20/18 St.Thomas More FR 4:00/5:30 Rapid City
12/21/18 RC Stevens SO 4:00 TBA
12/21-22/18 Powder River Conference JV TBA Sundance
12/27-29/18 Energy Classic V TBA Gillette
1/5/18 Casper Invite FR TBA Casper
1/10/19 Kelly Walsh F 4:00 TBHS
1/11/19 Lyman SO/JV/V 2:30/4:00/7:00 Lyman
1/12/19 Star Valley SO/JV/V 10:00/11:30/2:30 Star Valley
1/12/19 Sheridan FR 10:00 Sheridan
1/17/19 Campbell County FR 4:00 TBHS
1/18/19 Sheridan SO/JV/V 3:00/4:00/7:30 TBHS
1/19/19 Natrona County SO/JV/V 10:00/1:30/2:30 Natrona
1/19/19 Cheyenne invite FR TBA Cheyenne
1/22/19 Natrona FR 4:00 Casper
1/25/19 Campbell County SO/JV/V 3:00/4:30/7:30 TBHS
1/26/19 St. Thomas More FR 11:00/12:30 TBHS
1/31/19 Sheridan FR 4:00 TBHS
2/1/19 Cheyenne South JV/SO/V 3:00/4:00/7:30 TBHS
2/2/19 Laramie SO/JV/V 10:00/11:30/2:30 TBHS
2/2/19 Kelly Walsh FR 10:00 Casper
2/4/19 Wright FR(B Only) 5:30 Wright
2/8/19 Campbell County F 4:00 CCHS
2/8/19 Cheyenne Central JV/SO/V 3:00/4:00/7:30 Cheyenne Central
2/9/19 Cheyenne East SO/JV/V 9:00/10:30/1:30 Cheyenne East
2/14/19 Geldien Tournament FR TBA
2/14/19 Natrona SO/JV/V 3:00/4:30/7:30 TBHS
2/16/19 Sheridan JV/SO/V 10:00/11:30/1:00 Sheridan
2/16/19 Geldien Tournament FR TBA Casper
2/21/19 Campbell County SO/JV/V 3:00/4:00/7:30 CCHS
2/28-3/2/19 Regionals V TBA Cheyenne East
3/7-9/19 State V TBA Casper

Girls Basketball

Head Coach:
Braidi Lutgen

Coach Pikula

Email:
blutgen@ccsd.k12.wy.us
Phone: (307) 687-7733

Assistants:
Alicia Sifuentes
Matt Mordeci
Heidi Vanlishout
Vanessa Brisson

2018-2019 Girls Basketball Schedule

Date Opponent/Event Level Time Location
11/19/18 1st Practice
12/6/18 Natrona FR 4:00 TBHS
12/6-8/18 Gillette Tournament SO/JV/V Gillette
12/13/18 Buffalo FR 4:00 TBHS
12/14-15/18 Lusk Jamboree SO(JV)/JV(V) TBA Lusk
12/18/18 Wright FR(B Only) 4:00 TBHS
12/18-22-18 Nike Tournament V TBA Phoenix,AZ
12/20/18 RC Central FR 4:00/5:30 TBHS
12/20/18 RC Central SO 5:30 TBHS
12/21/18 RC Stevens SO TBA TBA
12/21-22/18 Powder River Conference JV TBA Sundance
12/27-29/18 Energy Classic V TBA TBHS
1/5/19 Sheridan Invite FR TBA Sheridan
1/10/19 Kelly Walsh FR 4:00 Kelly Walsh
1/11/19 Lyman JV/SO/V 2:30/4:00/5:30 Lyman
1/12/19 Star Valley JV/SO/V 10:00/11:30/1:00 Star Valley
1/12/19 Sheridan FR 10:00 TBHS
1/17/19 Campbell County FR 4:00 TBHS
1/18/19 Sheridan JV/SO/V 3:00/4:00/7:30 TBHS
1/19/19 Natrona County JV/SO/V 10:00/1:30/2:30 Natrona
1/19/19 Cheyenne invite FR TBA Cheyenne
1/24/19 Natrona FR 4:00 TBHS
1/25/19 Campbell County JV/SO/V 3:00/4:30/6:00 TBHS
1/31/19 Sheridan FR 4:00 TBHS
2/1/19 Cheyenne South JV/SO/V 3:00/4:00/6:00 TBHS
2/2/19 Laramie JV/SO/V 10:00/11:30/1:00 TBHS
2/4/19 Wright FR(B Only) 5:30 Wright
2/5/19 Kelly Walsh FR 10:00 Casper
2/7/19 Campbell County F 4:00 CCHS
2/8/19 Cheyenne Central JV/SO/V 3:00/4:00/6:00 Cheyenne Central
2/9/19 Cheyenne East JV/SO/V 9:00/10:30/12:00 Cheyenne East
2/14/19 Geldien Tournament FR TBA
2/15/19 Natrona JV/SO/V 3:00/4:30/6:00 TBHS
2/16/19 Sheridan JV/SO/V 10:00/11:30/1:00 Sheridan
2/16/19 Geldien Tournament FR TBA Casper
2/21/19 Campbell County JV/SO/V 3:00/4:00/6:00 CCHS
2/28-3/2/19 Regionals V TBA Cheyenne East
3/7-9/19 State V TBA Casper

Girls Swimming & Diving

Head Coach:
Jade Moser

Coach Moser

Email:

Phone: (307) 660-2403

Assistant:
Tiffany Small

2018-2019 Schedule

Date Opponent/Event Time Location
12/7/18 Relays 4:00 Gillette
12/8/18 Pentathlon 9:00 Gillette
12/11/18 Buffalo/Sheridan 4:00 Sheridan
12/14/18 Kelly Walsh Duals TBA Kelly Walsh
12/15/18 Kelly Walsh Invite TBA Kelly Walsh
12/28/18 Laramie Pre-Invite TBA Laramie
12/29/18 Laramie Invite TBA Laramie
1/4/19 Larmie 5:00 Gillette
1/5/19 Sheridan Invite 9:00 Sheridan
1/11/19 Cheyenne East 4:00 Cheyenne East
1/12/19 Cheyenne Invite 9:00 Cheyenne(South)
1/19/19 Dual Meet Invite 9:00 Kelly Walsh
1/25/19 Gillette Pre-Invite 3:00 Gillette
1/26/19 Gillette Invite 8:00 Gillette
2/1-2/19 Conference 3:00 Larmie
2/14-15/19 State TBA Gillette

Wrestling

Head Coach:
Micah Kadera

Coach Kadera

Email:
mkadera@ccsd.k12.wy.us
Phone: (307) 687-7733

Assistant:
Scot Allerdings
Taylor Barbour
Tyler Cox

2018-2019 Wrestling Schedule

Date Opponent/Event Level Time Location
12/7-8/18 Rapid City Invite V TBA Rapid City
12/7-8/18 Powell Invite JV TBA Powell
12/14-15/18 Pat Weede V TBA Gillette
12/21/18 Border Wars JV/V TBA Sheridan
1/4-5/19 Shane Shatto Invite V TBA Douglas
1/5/19 Wright Duals JV 9:00 Wright
1/8/19 Campbell County JV/V 5:30/7:00 CCHS
1/10/19 Sundance/Harding Co JV2 TBA Sundance
1/11/19 Newcastle Invite JV TBA Newcastle
1/11-12/19 Cowboy Invite V Miles City
1/17/19 Sturgis JV/V Sturgis, SD
1/18-19/19 Moorcroft Invite JV/V Moorcroft
1/25-26/19 Ron Thon Invite JV/V Riverton
2/1/19 Cheyenne South/Laramie JV/V 4:00/6:00 Laramie
2/2/19 Cheyenne Central JV/V 9:00 Central
2/2/19 Cheyenne East JV/V 11:00
2/9/19 Sheridan JV/V 6:00/7:00 Sheridan
2/16-17/18 Regionals JV/V TBA TBHS
2/23-24/18 State V Casper

Indoor Track

Head Coach:
Tanner Kelting

Coach Kelting

Email:
tkelting@ccsd.k12.wy.us
Phone: (307) 687-7733

Assistants:
Trent Pikula
Tom Krogman
Steve Mishke
Joe Moerkerke

2019 Indoor Track Schedule

Date Opponent/Event Level Location
12/31/18 First Practice
1/13/19 Spearfish or Natrona Spearfish Or Natrona
1/19/19 Gillette Invite C.C. Rec Center
1/25/19 Larmie Or Natrona Larmie Or Natrona
2/2/19 Sheridan C.C. Rec Center
2/8/19 TBHS Invite C.C. Rec Center
2/13-16/19 Simplot Games V Pocatello, ID
2/22/19 Natrona or Larmie Natrona Or Larmie
3/1-2/19 State V C.C. Rec Center